O mnie

W poniższej sekcji możesz dowiedzieć się o mnie trochę więcej. O mojej osobie postanowiłem napisać w formie listy dzielonej na - być może - interesujące dla ciebie pytania. Jeśli jednak chciałbyś/chciałabyś mnie o coś zapytać, zapraszam do kontaktu na jednym z social mediów, gdzie postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Ewentualnie napisz do mnie na e-mail: kalka762@gmail.com.

wizerunek autora bloga

Kim jesteś?

Nazywam się Damian Kalka i jestem pasjonatem programowania webowego. Szczególnie po stronie frontowej. Jestem studentem III roku Teleinformatyki na Politechnice Poznańskiej, mam 22 lata na karku i masę niedokończonych projektów po godzinach. Zawsze interesowałem się światem internetu, zawsze mnie to w jakiś sposób fascynowało. Nie poznawałem jednak tego świata od podszewki. Teraz się to zmienia i jestem tutaj, by pomagać innym poznać ten świat.

Gdzie pracuję?

Pracuję jako Junior Frontend Developer w Netguru. Cieszę się, mogąc być częścią tej firmy.

Od kiedy programuję/uczę się?

Pierwsze kroki w stawiałem jeszcze w 2. klasie gimnazjum w 2014 roku. Nie można było tego nazwać porządną nauką programowania. Na poważnie uczę się od lipca 2020 roku - wtedy też postanowiłem nie czekać do końca studiów i zabrać się do żmudnego ślęczenia przed kodem. Więcej o mojej drodze dowiesz się w pierwszym wpisie na tym blogu.

W jakich językach i technologiach piszę kod?

Moim konikiem (jak nazwa tego bloga wskazuje) jest biblioteka React.js, a więc skupiam się głównie na niej. Nie znaczy to jednak, że posługuję się tylko Reactem. Umiem także napisać aplikację we Vue.js, jak i HTMLu z czystym CSSem i vanilla JS na pokładzie, a z technologii wykorzystujących frameworki mogę wymienić: Gatsby, Next czy Nuxt. Jest również masa innych technologii, z których ja, jak również developerzy na całym świecie korzystają. Jeżeli interesuję cię więcej na ten temat, zobacz o jakich technologiach piszę na blogu. Na ten moment najbardziej interesuję mnie frontend, jednak w przyszłości chciałbym nauczyć się Node.js w stopniu przynajmniej średnim i być może React Native, jak już uznam że jestem wystarczająco dobry z jego webowej wersji :D

Co skłoniło mnie do blogowania?

Chciałem mieć miejsce w Internecie, gdzie będę mógł dzielić się pasją i wiedzą z innymi. Autentycznie sprawia mi to przyjemność, a zarazem daje szerokie spektrum korzyści w kontekście self improvmentu. Chciałem pisać o programowaniu, gdyż jest to jedna z forma rozwoju (jak pisał Maciej Aniserowicz). Chciałem się dzielić światem IT z innymi, bo to mnie jara. Dlatego powstał ten blog. Moich motywacji do jego prowadzenia jest więcej. Możesz o nich przeczytać w jednym z pierwszych moich wpisów – użyj wyszukiwarki 😊

Jak napisany jest blog?

Bloga napisałem w Gatsbym - ta technologia posiada wszystko (a nawet więcej niż wszystko), co blog potrzebuje. A ponadto wykorzystuje Reacta do działania. Static site rendering zapewnia szybkie działanie bloga. Oprócz tego używam Disquisa do funkcji komentarzy, Mailchimp do mailingu oraz Netlify do deploymentu.

Co robię poza programowaniem?

Na pracę, naukę i rozwój w webdevie poświęcam większość swojego czasu. Jednak człowiek nie jest robotem i musi czasem wychillować od ciężkiej pracy. Staram się więc dysponować czas w imię podejścia work-life balance spotykając się ze znajomymi i dziewczyną, oglądając wartościowe filmy, czytając książki i bardzo sporadycznie już (na szczęście) grając w gry komputerowe. Bardzo lubię też UX i UI i kiedyś chciałbym spróbować czegoś w tym kierunku. Ponadto pisząc bloga mimowolnie rozwijam się w pisaniu, co właściwie nigdy nie sprawiało mi większego problemu.

Moje motto?

„Jeśli marzysz o sukcesie, to przestań i weź sprawy w swoje ręce. Następnie małymi kroczkami i zrealizowanymi celami przekuwaj to działanie w sukces, o którym tak marzyłeś.” Po nitce do kłębka. Proste. Pragmatyczne. Niesamowicie skuteczne.

© Damian Kalka 2021
Wszelkie prawa zastrzeżone