Wpisy

React

Hooki w React, których prawdopodobnie nie używasz

Przyjrzyjmy się natywnym hookom w Reakcie i zastanówmy się czy i kiedy warto je używać. Czym są i jak używać takie hooki jak: useLayoutEffect, useDeferredValue, useTransition, czy useReducer

Rozwój

Czego nauczyłem się po 1. roku pracy w zawodzie programisty?

Po pierwszym roku pracy w zawodzie na chwilę spoglądam wstecz, by uświadomić sobie, co dała mi praca i jak dzięki niej się rozwinąłem. Jest to wiedza, która różni się od wiedzy zdobytej podczas bycia developerem Wannabe. Diametralnie.

Node

Style z bundlerem - Webpack cz. 3

Po konfiguracji prostego SPA za pomocą Webpacka przechodzimy do stylowania z wykorzystaniem tego bundlera. Zobacz, jak sonfigurować projekt, tak by css i sass budował nam się w locie.

Node

Konfiguracja własnego SPA - Webpack cz. 2

Myślałeś kiedyś o tym jak działa CRA czy rozwiązania Single Page Application under the hood? W kolejnym wpisie z serii o Webpacku, skonfigurujemy go do imitacji zachowania Create React App. Konfiguracja Webpacka od zera z wyjaśnieniem poszczególnych kroków.

Node

Jak działa współczesny frontend, czyli Webpack cz. 1

Webpack, czyli prawdopodobnie najpopularniejszy bundler na rynku, służy do transpilacji kodu i plików źródłowych do postaci jednej, gotowej produkcyjnie paczki. We współczesnym frontendzie trudno by było tworzyć zaawansowane aplikacje webowe bez bundlerów. Omówmy zatem ich temat na przykładzie Webpacka.

Node

SPA, SSG i SSR, czyli wielkie porównanie sposobu serwowania stron internetowych

Świat wypracował kilka różnych sposobów renderowania stron i serwowania ich dla użytkownika. Końcowym rezultatem jest strona internetowa wyrenderowana przez "czytanie" przez przeglądarkę kodu złożonego z trzech języków: HTML, CSS i JS. To, jak możemy to osiągnąć, zależy tylko od nas

Rozwój

Relacja z HackYeah 2021

HackYeah to największy coroczny hackathon w Europie organizowany przez polskie firmy IT. W tym roku odbywał się w trybie zdalnym i stacjonarnym. Rok 2021 kończę udziałem w programowaniu na czas w katowickim spodku. Przeczytaj, jakie mam wrażenia i co wiąże się z uczestnictwem w wydarzeniu, takim jak hackathon.

JavaScript

Intersection Observer w JavaScript

Intersection Observer to natywne API JavaScript, dzięki któremu można osiągnąć wiele przydatnych rozwiązań. To na nim oparte jest wiele bibliotek służących do optymalizacji strony.

React

Infinite Scrolling w React (CRA, TS, Strapi, Material UI, GraphQL, Apollo)

Ekosystem Node i React jest ogromny. Na rynku do dyspozycji programistów dostępna jest masa gotowych już rozwiązań i bibliotek, które śmiało można wykorzystywać w projektach. Dziś użyjemy je, by stawić czoła dość popularnemu przypadkowi kodowemu na froncie, jakim jest infinite scrolling.

HTML

Accessibility, czyli semantyczny i dostępny HTML

Dostępność to najczęściej niedoceniany i pomijany aspekt tworzenia stron internetowych. Czym jest i dlaczego accessibility jest w dzisiejszym świecie webdevelopmentu szalenie istotne?

TypeScript

Dlaczego warto używać TypeScripta?

TypeScript istnieje na rynku już ładnych parę lat, jednak to w ostatnich dwóch latach zyskał największą popularność. Nie ma się czemu dziwić, bo TS wprowadza wiele zalet do pisania kodu opartym na czystym Javascripcie.

Rozwój

Road to dreams, czyli jak zostałem juniorem

Dziś chciałbym podzielić się dość osobistymi przemyśleniami. Opowiem, jak wyglądały moje poczynania w ostatnich kilku miesiącach i jak udało mi się znaleźć w jednym z najlepszych software housów w Polsce

Rozwój

Motywacja, chaos, satysfakcja, spełnienie

Za każdym razem, gdy uczymy się czegoś nowego, wkraczamy w chaos, który musimy zwalczyć, by był porządek. Porządek w głowie, dzięki któremu wszystko, co było kiedyś trudne, staje się łatwe.

JavaScript

Asynchroniczność, Promises, Fetch API, async await i XMLHttpRequest w JS

Przyjrzyjmy się prawdopodbnie najważniejszym konstrukcjom języka javascript w pracy frontendowca, które mnie oraz wielu innym frontendowcom spędziły sen z powiek. Porozmawiajmy o obietnicach, fetchach, async await oraz starszym XMLHttpRequest. Wszystko w pigułce.

JavaScript

Przydatne operatory javascript cz. 2

Operator nullowego scalania, opcjonalnego dostępu, czy nullowego przypisania. Operatory te są przykładami nowych konstruckji składniowych w javascript. Sprawdźmy czym się charakteryzują nowe operatory i w jakich sytuacjach mogą być przydatne.

JavaScript

Przydatne operatory javascript cz. 1

Operatorów w JavaScript jest mnóstwo, a nadal wychodzą co nowsze i bardziej nowoczesne, stanowiące lukier składniowy do starszych konstrukcji. Przeczytaj o takich operatorach jak: ternary operator, OR, END, czy double negation.

JavaScript

Typy zmiennych w js

Typy danych w javascript dzielą się na typy prymitywne (proste) oraz złożone. Przyjrzyjmy się im bliżej.

JavaScript

CORS w JavaScript

Praca z api, requestami, wymianą danych z serwerem jest integralną częścią codziennej pracy frontend developera. Z tego względu postanowiłem napisać wpis o mechanizmie CORS, który podczas nauki potrafi wprowadzić w zakłopotanie.

React

Struktura plików w projekcie

Struktura plików jest istotnym elementem współczesnego budowania aplikacji internetowych. Warto zadbać o przejrzystość naszych plików i uporządkować je tak, aby powrót do nich po czasie sprawiał jak najmniejsze problemy. Dzięki temu ciężej będzie również pogubić się w tworzeniu kodu.

npm

Tworzymy własną bibliotekę w npm!

Ostatnio napisałem dość przydatną funkcję, którą fajnie by było się podzielić. Dodajmy więc ją do rejestru npm, tak by każdy programista mógł skorzystać z jej dobroci

JavaScript

Tworzymy własne eventy w JS!

Sam JavaScript nie posiada tego typu funkcji ani zdarzeń, a kiedy w sieci szukałem gotowego kodu do obsługi javascriptowych zdarzeń typu swipe, niczego fajnego nie znalazłem. Postanowiłem więc, że napiszę własne rozwiązanie

CSS

Zmienne w CSS

Zmienne w kaskadowych arkuszach stylów to bardzo przydatne narzędzie w pracy nad projektem, jak również integracji stylów z JavaScriptem. Przyjrzyjmy się im bliżej.

CSS

CSS Shorthands

CSS shorthands to skróty stanowiące sposób na zaoszczędzenie dużej ilości czasu podczas pisania stylów. Pod warunkiem, że ich konstrukcje znamy na pamięć. Dziś chciałbym przedstawić większość obecnych w kaskadowych arkuszach stylów shorthandów (skrótów).

Rozwój

Jak się uczyć programowania?

Nauka programowania to ciężka i żmudna rzecz. By osiągnąć w nim profesjonalizm, trzeba poświęcić setki - a może nawet - tysiące godzin czasu na klikanie w klawiaturę. Mimo to, zawód programista oznacza naukę przez całe życie. Jak więc robić to dobrze?

Rozwój

Motywacja i wytrwałość w programowaniu

Początkujący programista często natrafia na swej drodze na przeszkody w postaci nie tylko zagadnień technicznych, ale też w samym podejściu do nauki programowania. Z jakimi problemami natury miękkiej się mierzymy oraz co się wiąże z wypaleniem do nauki dla początkujących programistów?

React

useEffect w React - z czym to się je?

Hooki jako natywne API Reacta znacząco odmieniło podejście do tego frameworka. Zyskał on na piękności oraz sprawił, że nie potrzebujemy już używać komponentów klasowych. Jednym z najczęściej używanych hooków jest useEffect, czyli funkcja odpowiadająca w dużej mierze za operacje w cyklu życia komponentu. Z useEffect jednak wiążą się pewne smaczki. Jakie?

React

Jak używać refy w Reakcie?

Podczas nauki Reacta często natrafiałem na przeszkody w postaci smaczków, których się nie spodziewałem. Jednym z nich były referencje do elementów JSX. Wyjaśniam dlaczego tradycyjne refy nie działają na komponentach funkcyjnych i jak je przekazać do innych komponentów.

VSCode

Eksportujemy ustawienia VSCode

Pisząc na co dzień w tym edytorze nie przejmujemy się ewentualną utratą danych, jakimi są nasze ustawienia. A jako, że o dane trzeba dbać, to zajmijmy się ich zabezpieczeniem.

Git

Nie bój się gita

Git dla początkujących może wydawać się zbędnym narzędziem do nauki na samym starcie. Nic bardziej mylnego. Pomijając fakt, że gita wymaga prawie każdy pracodawca na rynku, to narzędzie to daje ogromne korzyści. Jakie?

React

Jak zaimportować SVG w React?

By zaoszczędzić trochę czasu programistom stawiającym swoje pierwsze kroki w Reakcie, chciałbym przedstawić sposoby importowania plików oraz grafik svg w projekcie reactowym. Zapraszam serdecznie

React

Co to jest React i create-react-app?

React i create-react-app to dwie odmienne frazy, a o fakcie tym developerzy są świadomi. Używają tych terminów zamiennie. Wyjaśniam z czego to wynika

npm

Typy dependencji w package.json

Wyróżniamy 5 głównych typów dependencji w menadżerach pakietów, takich jak yarn lub npm. Zapraszam do omówienia ich wszystkich, dogłębnie i szczegółowo

npm

Podstawy pracy z npm

Praca z menadżerem pakietów npm oraz zrozumienie, jak działa cały ekosystem zarządzania pakietami w projekcie, sprawiały mi, jako początkującemu programiście, dość duże problemy. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu, nikt nie pójdzie moją drogą.

Node

Co to jest node.js

"Node.js to środowisko uruchomieniowe języka JavaScript oparte na silniku V8 przeglądarki Chrome" - taką definicję możemy przeczytać na oficjalnej stronie Node. W mojej opinii, jest to hasło, które nie mówi zbyt dużo początkującym developerom. Dziś chciałbym rozwiać ich wątpliwości. Zapraszam do lektury.

Blog

Po co mi blog

Jest wiele powodów, dlaczego blogowanie jest dobre i daje dużo korzyści. Paradoksalnie, nie gra tu największej roli odbiór i jak najliczniejsza baza czytelników, ani tym bardziej korzyści majątkowe. Wręcz przeciwnie - przyczyny startu mojej kariery bloggera leżą na całkowicie innych płaszczyznach. Jakich?

Blog

Jak działa blog?

Jak każda strona w sieci, reactywny.pl musi posiadać swój hosting, domenę, ewentualnie bazę danych. W przypadku tego bloga, strona korzysta z większej liczby zależności. W tym poście chciałbym przedstawić funkcjonowanie bloga od strony technologicznej i mój sposób działania w prowadzeniu serwisu. Na jakie rozwiązania postawiłem?

Blog

Poznajmy się

W pierwszym wpisie na tym blogu chciałbym przywitać się jako gospodarz tego miejsca, bo tak chyba wymaga kultura. Szanowni Państwo, witam serdecznie - właśnie zaczynam swoją przygodę jako blogger.

© Damian Kalka 2022
Wszelkie prawa zastrzeżone