Eksportujemy ustawienia VSCode

Pisząc na co dzień w tym edytorze nie przejmujemy się ewentualną utratą danych, jakimi są nasze ustawienia. A jako, że o dane trzeba dbać, to zajmijmy się ich zabezpieczeniem.

Zalety posiadania backupu ustawień

O takich prozaicznych korzyściach wynikających z posiadania kopii zapasowej ustawień edytora, jak szybkie ich odzyskiwanie w nowo zainstalowanym systemie lub po zmianie komputera, nie muszę mówić. Jest to oczywiste. Chciałbym tutaj wposmnieć o jednej z rzeczy, która może nawet pomóc na rekrutacji do pracy jako programista. Wyobraź sobie zdumienie rekrutera, który widzi, że przygotowałeś swoje własne ustawienia na setup związany z rekrutacją. Nie dość, że poczujemy się jak w domu podczas zadania rekrutacyjnego, to istnieje duża szansa, żę zaplusujemy w całym procesie rekrutacji i zwiększymy swoje szanse na powodzenie.

Dzięki synchornizowaniu ustawień, zabezpieczamy swoje ustawienia w postaci listy zainstalowanych dodatków do VSCode, stworzone snippety, ogólne ustawienia, skróty klawiaturowe. Czyli dosłownie wszystko to, co zmieniliśmy z domyślnych wartości w VSC na przestrzeni czasu. Sam pewnie poświęciłem godziny na konfigurowanie edytora na moje potrzeby i nie chciałbym poświęcać na ten cel tych godzin ponownie.

Eksport ustawień VSC krok po kroku

Do zapisywania kopii ustawień i synchronizacji tych danych, będziemy potrzebować połączenia z siecią. Oprócz tego przyda się konto na GitHubie lub konto Microsoft. Osobiście do tego używam GitHuba.

Po odpaleniu VSC przechodzimy do meu kontekstowego, a następnie File > Preferences > Settings Sync:

zdjęcie tematyczne

Następnie VSC poprosi o potwierdzenie przejścia do synchornizacji z ustawień. W dodatku możemy przejść do oficjalnej dokumentacji VSC związanej z backupem ustawień (link w źródłach). Kolejnym krokiem jest wybranie, które informacje chcemy zabezpieczyć. Polecam wybrać wszystko:

zdjęcie tematyczne

VSC prosi nas o autoryzację jednego z kont (do wyboru jest GitHub i Microsoft):

zdjęcie tematyczne
zdjęcie tematyczne
odpala się autoryzacja na GitHubie

Po poprawnej autoryzacji ustawienia zapisują się automatycznie. W razie potrzeby możemy zapisać je on demand. Od tego momentu nasze ustawienia będą dostępne w sieci. A co za tym idzie - na każdym urządzeniu. 

W VSC możemy podejrzeć, takie rzeczy jak zapisane ustawienia oraz synchronizowane z ustawieniami urządzenia:

zdjęcie tematyczne

Jak widać jest ich sporo, dlatego róbmy kopie zapasowe ustawień! Kto wie kiedy się przydadzą.

Źródła

© Damian Kalka 2021
Wszelkie prawa zastrzeżone